Centro absolventas R.Malašauskas: paramedikas iš pašaukimo / 2015-08-20

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytojas, Paramedikų asociacijos prezidentas Rytis Malašauskas.

Kiekvienas žmogus turi savo asmeninę gyvenimo misiją ir jaučia vidinį poreikį įgyvendinti savo pašaukimą. Puikus pavyzdys, kaip sąmoningas profesijos pasirinkimas sukuria gyvenimo ir veiklos kryptį, teikiančią vidinį džiaugsmą - Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro absolvento, profesijos mokytojo, Paramedikų asociacijos prezidento Ryčio Malašausko kasdienis darbas.

Dėl profesijos abejonių nekilo

Paklaustas, kas lėmė profesijos pasirinkimą, R. Malašauskas nedvejodamas įvardijo tėvo vaidmenį. Būtent tėčio patirtis ir pavyzdys greitosios pagalbos darbe lėmė norą dirbti šioje srityje. Siekdamas lygiuotis į tėvą, 16 metų įsidarbino sanitaru greitojoje, su trumpomis pertraukomis išdirbęs 14 metų suprato, kad tai jo sritis, kuri „veža“.

Atsiradus Paramedikų mokymo programai anuometiniame Kauno paslaugų verslo darbuotojų profesinio rengimo centre, R. Malašauskas be dvejonių stojo mokytis ir tapo profesionaliu paramediku. „Mes buvome pirmoji laida, mus ruošė kariškiai ir gerai išmuštravo“ – teigia Rytis ir džiaugiasi, kad baigus šiuos mokslus iš karto kilo noras mokyti kitus, plėsti paramedikų ratą. Šis noras sąlygojo Ryčio apsisprendimą ne tik būti paramediku, bet ir tapti profesijos mokytoju, ruošti specialistus.

Įvertintas profesionalumas

Dalyvavimas tarptautinėse žaidynėse, nuolatinis siekis tobulėti, puikūs varžybiniai rezultatai, kuriuos jau sudėtinga suskaičiuosti įrodo, kad paramedikus Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre ruošia tikri savo srities profesionalai. Dar šių metų liepos mėnesį Estijoje vykusiose traptautinėse greitosios medicinos pagalbos žaidynėse, VšĮ Kauno miesto GMPS - Paramedikų asociacijos komanda tapo nugalėtoja. Didžiulis pripažinimas ir garbė, kad šiemet Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytojai R. Malašauskas ir I. Malašauskienė pirmą kartą teisėjavo tarptautinėms žaidynėms. Tai tik įrodo, kad pasiaukojantis ir sunkus darbas duoda tarptautinį pripažinimą ir pasitikėjimą.

„Dalyvavimas varžybose – tai labai įdomi patirtis, atsiduriame realiai surežisuotose situacijose, o jų būna pačių įvairiausių, nuo ūmios masinės nelaimės, būklės diagnozavimo, traumų, reanimacijos, gimdymo ir kt. Ekstremalios, greitos reakcijos, komandinio darbo ir itin didelio profesinio meistriškumo reikalaujančios užduotys puikiai patikrina paramedikų  pasiruošimą ir žinias. Ribotas laikas ir kiekvieną judesį stebintys teisėjai taip pat prideda papildomo jaudulio“ – įspūdžiais iš varžybų dalinasi R. Malašauskas.

Paramedikų asociacijos prezidentas, Kauno miesto greitosios medicinos pagalbos stoties paramedikas vairuotojas ir profesijos mokytojas gavęs ne vieną padėką ir apdovanojimą teigia, kad sėkmė slypi pašaukime, nes kai jis yra atsiranda noras nesustoti, siekti daugiau, tobulėti ir kartu džiaugtis tuo, ką darai. „Paramedikui be gyslelės ir pašaukimo yra pavojus tiesiog sustoti tame pačiame lymenyje ir nesiekti naujų žinių įgijimo, kurios būtinos šiam darbe. Dabar siekiame, kaip asociacija, kad būtų padaryti paramedikų kvalifikacijos tobulinimo kursai, nes bent kas penkerius metus reiktų atkartoti kursą, kad žinios neužsimirštų“ – teigia R. Malašauskas.

Ateities perspektyvos

Kalbėdamas apie profesijos perspektyvas ir tobulėjimą R. Malašauskas pasidžiaugė naujai akredituota pirmosios pakopos studijų programa – Skubi medicinos pagalba. Ji bus vykdoma Šv. Ignaco Lojolos kolegijoje. Bus siekiama parengti į praktinę veiklą orientuotus skubios medicinos pagalbos specialistus, gebančius savarankiškai ir kartu su medikų komanda teikti pirmąją bei būtinąją ar neatidėliotiną medicinos pagalbą įvairių amžiaus grupių asmenims, atsižvelgiant į patirtų traumų pobūdį bei gyvybinių funkcijų sutrikimo laipsnį, tinkamai transportuoti ligonius ir nukentėjusiuosius į medicinos įstaigą, užtikrinti reikiamą gyvybinių funkcijų palaikymą. Tai bus vienintelė Lietuvoje profesinio bakalauro studijų programa, rengianti šios srities specialistus.

„Džiaugiuosi, kad per septynerius metus pavyko pasiekti, jog ši programa atsirastų. Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro ir Šv. Ignaco Lojolos kolegijos vadovai dėjo daug pastangų ir darbo, siekiant turėti naują, įdomią ir reikalingą darbo rinkai specialybę“ – teigia R. Malašauskas.

Ne kiekvienam paramediko darbas

„Tie, kas išsineša savo darbą į namus psichologiškai palūžta. Man tai įdomus darbas. Esame savotiški adrenalino fanatikai“ – teigia R. Malašauskas. Kalbant apie specialybės perspektyvumą, Rytis net neabejodamas teigia, jog tai perspektyvu, bet toli gražu ne kiekvienas gali būti paramediku. Anot Ryčio, kai per pirmąją praktiką tenka pamatyti nutrauktą koją, stipriai kraujuojančią žaizdą, staiga suvokiama, kad ši profesija yra klaida. Reikia labai gerai pagalvoti prieš renkantis šią profesiją, nebijoti tapti savanoriais greitosios pagalbos stotyse, dalyvauti profesijos pažinimo stovyklose.

O jei apsisprendimas tvirtas – Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centre suteikiamos visos sąlygos ir galimybės tapti puikiais savo srities specialistais. Pasak paramediko, Centro praktinio mokymo bazė yra labai moderni ir stipri. Yra visa šiuolaikinė įranga, kuri reikalinga suteikti pirmąją pagalbą, tad Centras atsinaujinęs ir pasiruošęs priimti naujus mokinius.

„Kiekvienais metais paramediko mokymo programoje mokosi ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentų, kuriems trūksta praktinių žinių. Yra puikių gydytojų, baigusių ir aukštąjį mokslą, ir paramediko mokymo programą, o tai tik paliudija, kad suteikiame puikias praktines žinias, kurios būtinos kiekvienam medicinos darbuotojui“ – pasakoja R. Malašauskas.

Pasirenkant paramediko profesiją prisiimama ir atsakomybės už gyvybę našta. Linkime stiprybės dirbant šį taurų ir prasmingą darbą.

Kviečiame žiūrėti video reportažą.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija